Powered by Smartsupp

تاثیر فرش ایرانی بر دکوراسیون داخلی

تاثیر فرش ایرانی بر دکوراسیون داخلی

یکی از اصلی ترین عناصر برای ایجاد فضای زیبا و دلنشین در هر خانه ای فرش، میباشد.

فرش برای ما ایرانی ها فراتر از یک کالا میباشد و امکان ندارد ایرانی باشیم و فرش را به عنوان جلوه ای از هنر و فرهنگ در خانه و قلب مان جای نداشته باشد.

 در ادامه به طور کامل به تاثیر فرش ایرانی بر دکوراسیون خانه و چگونگی زیبا سازی  خانه با فرش می پردازیم.

 

چگونگی تاثیر فرش بر زیبایی خانه :

یکی از دلایل محبوبیت استفاده از فرش در دکوراسیون خانه، تنوع بیشمار در مدل ها و سبک های فرش ایرانی میباشد. از این روی هر فردی میتواند مطابق با سلیقه و سبک مورد نظر خود همچنین با توجه به بودجه ی مد نظرش، از انواع فرش ها مانند گلیم، گبه، فرش دستباف، فرش های سنتی و یا فرش های ماشینی و مدرن در دکوراسیون خانه ی خود استفاده کند.

همچنین فرش ها به عنوان تعیین کننده بخش های مرکزی و دیگر بخش های خانه نیز عمل میکنند.

 

چگونگی قرار گیری فرش در دکوراسیون خانه

همانطور که گفته شد فرش ها بخش مهم و تعیین کننده ای در دکوراسیون و ظاهر هر خانه ای دارند. اما برای انتخاب بهترین و مناسب ترین فرش برای هر خانه و هر بخش از خانه باید نکاتی را در نظر گرفت که در ادامه به طور کامل به چگونگی تاثیر فرش بر زیبایی خانه می پردازیم :

 

 چگونگی قرار گیری فرش در نشیمن خانه

بهترین حالت قرارگیری فرش برای بخش نشیمن، حالتی است که اندازه ی فرش به قدری باشد که تمامی پایه های مبل بر روی فرش قرار بگیرند و حالتی متحد را ایجاد کند. همچنین اگر در آپارتمانی کوچک زندگی میکنید میتوانید فرش را به اندازه ایی انتخاب کنید که هیچ کدام از پایه های مبل روی فرش قرار نگیرند و فرش حالتی مرکزی را در خانه ایجاد کند‌.

به طور کلی توصیه میشود تا تمام سطح خانه را فرش استفاده نکنید و دور تا دور فرش را تا حد امکان خالی بگذارید تا نمای بهتری را در خانه ایجاد کند.

 

چگونگی  قرار گیری فرش در اتاق خواب خانه

اتاق خواب محلی برای استراحت و آرامش میباشد از این روی توصیه میشود تا فرش اتاق خواب را از طرح های ساده با رنگ های خنثی استفاده کنید.

بهتر است اندازه ی فرش به گونه ایی باشد که  بخش اعظمی از فرش زیر تخت قرار گیرد و بخش اندکی از تخت بیرون باشد به طوری که پای شما هنگام پایین آمدن از تخت روی فرش قرار گیرد.

 

چگونگی  قرار گیری فرش در غذاخوری خانه 

فرش های محل غذا خوری و یا آشپزخانه باید به قدری بزرگ باشند که زمانی که هنگام نشستن صندلی ها را به سمت عقب میکشند همچنان تمام پایه های صندلی بر روی فرش قرار داشته باشند. همچنین اندازه ی فرش باید به گونه ایی باشد که میز غذاخوری درست در مرکز فرش قرار داشته باشد و نمای فرش به خوبی قابل مشاهده باشد.

 

چگونگی قرار گیری فرش در راهرو خانه 

اگر چه امروزه افراد کمی در راهرو های خانه از فرش استفاده میکنند اما اگر از آن دسته آدم هایی هستید که در راهرو ها از فرش استفاده میکنید و یا راهروهای بزرگی در خانه خود دارید باید به سراغ فرش هایی به نام کناره بروید.

این فرش ها، طول زیادی نسبت به عرض شان دارند و اصطلاحا به کناره معروف می باشند.

 

اهمیت فرش در دکوراسیون خانه

همانطور که مشاهده کردید فرش ایرانی به دلیل تنوع در رنگ، اندازه، سبک و طرح،  نقش بسزایی در زیبایی و ایجاد فضای گرم و صمیمی در خانه دارد. همچنین می توانید متناسب با هر محل از خانه، فرش مورد نظر خود را انتخاب کنید.

اما مزایای استفاده از فرش ها در دکوراسیون خانه در اینجا تمام نمیشود.

در اینجا به مواردی از اهمیت استفاده از فرش در دکوراسیون خانه اشاره می کنیم :

 

فرش ها عایقی برای صدا و گرما 

اگر در آپارتمان زندگی میکنید و به دنبال راهی برای کاهش هرچه بیشتر صدا هستید و یا اگر‌کف پوش خانه تان از سرامیک و کاشی است و به دنبال راهی برای افزایش گرما به خصوص در فصل زمستان هستید‌، از استفاده از فرش غافل نشوید. 

فرش ها بهترین انتخاب برای کاهش صدا و افزایش گرما هستند. به ویژه فرش های ایرانی که نمادی از هنر ایران میباشند.

 

روشن سازی فضا با فرش 

امروزه به ویژه در سازه های مدرن، اغلب رنگ کف پوش ها را از رنگ های تیره تر استفاده میکنند تا از نمایان شدن لکه ها جلوگیری کنند و همین امر موجب جذب بخش زیادی از نور خانه میشود اما با استفاده از فرش ها در این بخش ها میتوانید بخش زیادی از نور را به فضا برگردانید و روشنایی خانه را بیشتر کنید.

 

تاثیر فرش ها در پوشاندن نقص های خانه

اگر خانه تان قدیمی میباشد و یا علاقه ایی به استفاده از کفپوش های مدرن ندارید و یا اگر کفپوش خانه تان دچار نقص و ایرادی می باشد، بازهم استفاده از فرش ها بهترین انتخاب برای پوشاندن نواقص میباشند‌.

 

استفاده از فرش ها موثر در افزایش ایمنی 

اگر دارای فرزند و یا فرزندان کوچک و نوزاد میباشید که تازه شروع به راه رفتن و یا بازی کردن کرده اند و هر لحظه نگران افتادن آن ها بر زمین هستید بهترین گزینه استفاده از فرش میباشد. فرش ها همانند ضربه گیر عمل می کنند و شدت آسیب به کودک را بسیار کمتر میکنند.

 

استفاده از فرش برای تزیین دیوار 

از آنجایی که فرش های دستباف ایرانی نمادی از فرهنگ، هنر و تاریخ کشور ایران میباشند و در بسیاری از موارد داستانی از یک قوم را بیان میکنند از این روی فرش های سنتی و دستباف ایرانی علاوه بر استفاده در خانه به عنوان کالایی تزیینی برای دیوار خانه ها نیز بسیار مورد استفاده قرار میگیرند.

بسیاری از دوستداران فرش ها و یا افرادی که به سبک های سنتی علاقه مند می باشند از فرش ها برای تزیین دیوار ها در خانه یا حتی در محل  کار استفاده میکنند.

 

به طور کلی فرش ها می توانند نقش های زیادی در دکوراسیون داخلی خانه ایفا کنند. از آن ها میتوانید به عنوان جدا کننده بخش های مختلف خانه ( غذا خوری، بخش نشیمن و… )، به عنوان وسیله ای تزیینی مانند تابلو فرش، ایجاد نقطه ای کانونی در خانه و… استفاده کنید.

 

نظر خود را بنویسید

دیدگاه