Powered by Smartsupp
مزایده حضوری و آنلاین فرش دستباف تارنگ جمعه ۱ تیرماه ۱۴۰۳ ساعت ۱۹

فرش دستباف اردکان

فرش دستباف اردکان: ویژگی‌های خاص یک هنر ایرانی

هنر بافت فرش دستباف اردکان، هنر ایرانی است که در همه نقاط کشور یافت می‌شود. این هنر با ویژگی‌های خاص خود، شامل طرح و نقشه، رنگ، جنس، و مواد اولیه، در استان یزد به چشم می‌خورد.

تاریخچه و آغاز هنر بافت فرش در اردکان

هنرهای باستانی اردکان شامل زیلو، زنجیربافی، و کرباس با بیش از دو قرن سابقه، زیبایی و طراوت خود را حفظ کرده‌اند. مردم اردکان معتقدند که هنر بافت فرش برای اولین بار حدود یک قرن پیش در منطقه قدیمی به نام چرخاب آغاز شد.

کیفیت برتر فرش دستباف اردکان

فرش دستباف یزد با طرح و نقشه‌های متنوع و کیفیت برتر، به عنوان یکی از بهترین‌ها در ایران شناخته می‌شود. این فرش‌ها از طرفداران زیادی در جهان برخوردارند و از ظرافت بالا و ضخامت کم آنها یاد می‌شود.

نقوش و رنگ‌های زیبا در فرش دستباف اردکان

نقوش محبوبی در این فرش شامل لچک ترنج، لوزی، دایره، شاه عباسی، و غیره هستند. طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها، با توجه به محل زندگی در مناطق کویری و خشک، از رنگ‌های گرم و لاکی استفاده می‌شود و زیبایی آنها را افزایش می‌دهد.

تحلیل فرایند تولید و جایگاه جهانی هنر بافت فرش اردکان

فرش‌های یزدی اغلب در ابعاد مختلف ساخته می‌شوند و از زمینه‌های مختلف رنگ بهره می‌برند. هنر بافت فرش اردکان با ویژگی‌های منحصر به فرد و کیفیت بالا، جایگاه خود را در بازارهای ملی و جهانی حفظ کرده و با ورود تحریم‌ها، به چالش کشیده شده است.