Powered by Smartsupp

ترفند های استفاده از فرش در چیدمان خانه

ترفند های استفاده از فرش در چیدمان خانه

بطور کلی باید بگوییم که اکثر ما ایرانی ها عاشق فرش هستیم و علاقه زیادی به استفاده از فرش در همه ی فضا های خانه داریم اما متاسفانه اکثر اوقات فرش اشتباهی برای فضای زندگی خود انتخاب میکنیم زیرا تمام فضای خانه را برای انتخاب فرش در نظر نمیگیریم.

در دکوراسیون خانه ها معمولا فرش حرف اول را می‌زند اما انتخاب فرش مناسب فقط منحصر به رنگ و طرح آن نیست.

 باید این موضوع را بدانیم فرشی که تهیه میکنیم کجا و چگونه پهن شود تا بهترین جلوه را به ما بدهد.

چیدمان فرش در سالن نشیمن

سالن نشیمن یا پذیرایی از مهم ترین و پر رفت و آمد ترین و پر تردد ترین بخش های هر خانه میباشد و هر فردی بیشتر زمان خود را در خانه در بخش نشیمن سر میکند‌.

از این روی چیدمان و زیبایی بصری این بخش از خانه از دیگر بخش ها بیشتر حائز اهمیت میباشد و معمولا نسبت به بخش های دیگر بیشتر مورد توجه افراد برای چیدمان و دیزاین مناسب، میباشد.

فرش باعث اتصال وسایل و مبلمان و فضا به به یکدیگر میشود به همین خاطر میتوان چیدمان خانه را طوری در نظر گرفت که پایه های جلویی مبل روی فرش قرار گیرند.

در هنگام خرید مبلمان و فرش باید نهایت دقت را داشته باشید زیرا باید اندازه ها به گونه ای باشد که باعث بد شدن فضا نشود نباید اندازه فرش به گونه ای باشد که تمام پایه های مبل روی آن قرار گیرد این کار باعث کوچکتر جلوه دادن فضای خانه میشود .

نوع دیگر قرار گیری فرش در خانه به گونه ای است که هیچ پایه مبلی روی فرش قرار نگیرد تا فرش طرح برجسته به خود بگیرد و جلوه قشنگی برای فضا به همراه داشته باشد.

قانونی که سالیان سال در طراحی های اصولی منازل حفظ میشود فاصله ۴۵ سانتی متری فرش نسبت به دیوار ها است که باعث ایجاد تقسیم بندی در فضای خانه میشود .

و البته در خانه های کوچک و فضا های کوچک این حاشیه را میتوان به ۲۰ سانتی متر نیز تغییر داد.

چیدمان فرش در سالن های مستطیل

سالن های مستطیل شکل از نظر چیدمان بسیار حساس هستند و با یک اشتباه کوچک میتوانید به راحتی به زیبایی دکوراسیون آسیب بزنید.

بکی از باور های غلط در چیدمان سالن های مستطیل شکل استفاده از فرش های مستطیل  شکل میباشد.

برای سالن های مستطیل شکل کوچک استفاده از فرش های گرد بهترین انتخاب میباشند. و اگر سالن مستطیلی شکل تان دراز و باریک است استفاده از فرش های بیضی شکل انتخاب بهتری میباشند.

اگر بنا به هر دلیلی هنوز هم به دنبال فرش های مستطیل شکل هستید بهتر است به این نکته توجه کنید که در هنگام خرید و انتخاب فرش‌ ، اندازه و ابعاد آن را به نحوی انتخاب کنید که فرش حداقل ۲۰ سانتی متر  با دیوار فاصله داشته باشد. و حتما پایه های جلویی مبل روی فرش قرار بگیرند.

در دکوراسیون سالن های مستطیل شکل بهتر است از فرش هایی با طرح های ساده و رنگ های خنثی استفاده شود تا از شلوغ و کوچک تر نشان دادن فضا جلوگیری کنید.

 

چیدمان فرش در سالن های مربعی

برای سالن های مربعی بهترین روش این میباشد که یک نقطه ی کانونی را در خانه ی خود انتخاب کنید و سپس بر اساس آن فرش و چیدمان خود را انتخاب کنید. فرش را در مرکز خانه قرار دهید و بقیه ی وسایل را از جمله مبلمان را به دور آن بچینید.

اگر سالن خانه تان مربعی شکل و بزرگ هست میتوانید فرش را تا ۴۰ سانتی متر از دیوار فاصله دهید  و اگر سالن تان کوچک است فاصله ی فرش تا دیوار را به ۲۰ سانتی متر کاهش دهید.

در سالن های مربعی شکل استفاده از فرش های گرد به همراه مبلمان های ال شکل بهترین  انتخاب هستند.

 اگر سالن مربعی شکل بزرگی دارید بهتر است آن را به چندین بخش و فضای مختلف تقسیم کنید و میتوانید با انتخاب چندین فرش، هر بخش را از یکدیگر تفکیک کنید.

 

چیدمان فرش در سالن های ال شکل

در سالن های ال شکل با کمی خلاقیت و توجه میتوانید از تمامی فضاهای سالن به نحو احسن استفاده کنید.

سالن های ال شکل اگر بزرگ باشند میتوانید ۳ فضای کاملا تفکیک شده را ایجاد کنید. می‌توانید دو فضای مجزا و بزرگ را در هر یک از بازوهای ال ایجاد کنید و یک فضای مجزا را در نقطه ی تلاقی دو بازو ایجاد کنید.

و برای هر فضا یک فرش متناسب با سبک و چیدمان آنجا انتخاب کنید.

و اگر سالن ال کوچکی دارید میتوانید دو سالن مجزا در هر یک از بازوها ایجاد کنید و در بخش تلاقی آن ها یک فضای شخصی و دنج را برای خود ایجاد کنید.

 

چیدمان فرش در اتاق خواب

اتاق خواب یکی از بخش های خانه میباشد که هرکسی در آن به دنبال استراحت و آرامش میباشد. از این روی معمولا افراد برای راحتی بیشتر ترجیح میدهند تا تمام اتاق را با فرش بپوشانند. اما اگر جزو این دسته از افراد نیستید و به دنبال چیدمان و دیزاین مدرن هستید بهتر است از فرش هایی استفاده کنید که بخشی از آن زیر تخت قرار گیرد.

به طور کلی برای استفاده از فرش در اتاق خواب، خالی ماندن فضای زیر تخت خواب پیشنهاد نمیشود.

زمانی که از فرش در اتاق خواب و زیر تخت استفاده میکنید باید اندازه فرش را نسبت به تخت طوری در نظر بگیرید که از اطراف تخت حدودا ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر فضا پوشش داده شود تا زمانی که پای خود را از تخت پایین می‌گذارید روی فرش قرار گیرد. اما اگر نمیخواهید از فرش با این ابعاد استفاده کنید میتوانید از فرق های کوچکتری استفاده کنید که مقدار کمی از تخت بیرون باشند .

 

چیدمان فرش در بخش غذا خوری

حتما میدانید که در قسمت غذا خوری نباید میز و صندلی ها خارج از فرش باشند. یعنی بهترین روش برای به دست آوردن اندازه مناسب فرش این قسمت این میباشد که تمامی صندلی های میز را از میز بیرون آورید و سپس دور تا دور آن را اندازه گیری کنید. توجه کنید ‌که فرش باید به نحوی در زیر میز قرار گیرد که میز در مرکز فرش باشد و پایه های تمام صندلی ها بعد از بیرون آمدن روی فرش قرار گیرند.

 

 

نظر خود را بنویسید

دیدگاه